header image
Hlavná stránka
Náš tím
O Klube
2% dane
Čo je to bikros ?
Novinky
Reportáže
Odkazy
Rozšírené vyhľadávanie
Kontakt
Fotogaléria
Tréningy
Dráha
Burza
Fotky z pretekov

Sponzori

CDProfil

 

 

 

 

 

 

Hako

 

 

 

 Dirickx 

 Nadacia SLSP

 

 Nadácia Pontis

 

 

 Reproservis

 

 

 Financon

 

 Krigo

 

 Quadriq

 

 

MK Alarm

 

 

GTB 

 

 

 

Grafon

 

 

 Liptovsky Mikulas

Média

 

Dve percentá z dane na Pravda.sk

Hlavná stránka arrow Čo je to bikros ?
Čo je to bikros ? PDF Tlačiť E-mail
Napísal JB   
Štvrtok, 19 apríl 2007

Bikros – BMX

Čo je BIKROS?

Bikros je individuálny šport, pri ktorom súťaží skupina jazdcov medzi sebou na špeciálne upravených tratiach približne 400 metrov dlhých s radom skokov. Celá trať je väčšinou postavená na pomerne malej ploche a medzi štartom a cieľom je len malý výškový rozdiel. Rozhodujúca je tu rýchlosť, výbušnosť, ale tiež cit pre bicykel pri dlhých letoch na veľkých skokoch. Tiež drzosť, priebojnosť a rýchlosť rozhodovania v bojoch po štarte a v zákrutách. . Je to šport, ktorý v deťoch rozvíja mimo telesnej zdatnosti aj ich individualitu, dynamiku, priebojnosť, rýchlosť myslenia, rozhodovania a reakcií. Venujú sa mu deti od 5-ich rokov až po 50 ročných seniorov. Základom každej bikrosovej trate je štartovný pahorok so štartovacou rampou, ktorá vypustí na trať vždy osem jazdcov, ktorí medzi sebou bojujú o postup do ďalších častí preteku. Skoky sú robené z hliny a ako vrchný povrch býva najviac používaná šotolina. Poslednou dobou sa tiež stále častejšie používa do zákrut a na odrazové hrany skokov asfalt. Vďaka tomu, že trate sú vždy pevne uvalcované, jazdia bikrosári s pevnou vidlicou. Skoky na dráhe sú rôzne, či už veľkosťou, alebo typom  a teda trať každého klubu je iná. Najznámejšie sú dvojskoky, trojskoky, lavice a vyskakovák, u ktorého je odrazová hrana položená nižšie než dopadová. V cieľových rovinkách sa stávajú módou tzv. mnohoskoky, tj. skok zložený z viac jednoduchých prvkov, ktoré dávajú viac možností na prejazd či skočenie. Pretekári jazdia na dvadsať a dvadsaťštyripalcových (Cruiser) špeciáloch. Preteky sú vďaka veľkej rýchlosti a technickej náročnosti atraktívne pre divákov, ale pri kolíziách tiež veľakrát bolestivé pre jazdcov. Preto nosia povinnú výbavu v podobe prilby, rukavíc, dresu s dlhým rukávom a dlhými nohavicami. Mnohí dopĺňajú svoju výstroj o chrániče kolien, lakťov, hrudníka a chrbtice. Systém pretekov  podľa medzinárodných predpisov je jednoduchý, napríklad vo vekovej kategórii, kde sa na štarte zíde 64 jazdcov, ide 8 skupín po osem jazdcov, a to tak, že každá skupina odjazdí tri kvalifikačné jazdy a štyria najúspešnejší jazdci vždy postupujú ďalej, do 32 členného štvrťfinále, kde sú 4 skupiny po 8 pretekároch, ale pozor, ide sa už len jedna jazda. Z každej jazdy prví 4 postupujú do semifinále, kde sú dve skupiny po 8, a znovu rovnakým vyraďovacím spôsobom, kým neostane finálová osmička, ktorá si to v jednej jazde rozdá o konečné poradie. Čas tu nie je dôležitý, dôležité je vždy prebojovať sa do prvej štvorice a postupovať tak ďalej v preteku.

VZNIK

Bikros vznikol koncom 60-ych rokov minulého storočia v Kalifornii a USA je tým pádom kolískou tohto športu. Ohromnou vlnu popularizácie priniesol bikrosu film E.T. mimozemšťan, kde sa detskí herci preháňali práve na bikrosových bicykloch. Najskôr sa jazdilo na motokrosových tratiach, potom sa začali stavať špeciálne pre bikrosové bicykle. Najskôr boli z kopcov a zo skokov sa používali len lavice a hrby, o žiadnych veľkých dvojákoch nemohla byť reč. Postupom času sa trate dostávali do roviny a pribúdalo stále viac rozmanitých skokov. Dĺžka dráhy ale zostáva stále rovnaká, okolo 400 metrov. Prvé, jednoducho ovládané padacie štartovacie rampy vystriedali nové, piestové a ovládané počítačom. Históriou je i štartér, teda človek, ktorý štartoval jednotlivé jazdy. Mal cedulu s nápismi 10 a 5, ktoré znamenali počet sekúnd do štartu. Tie držal nad hlavou, otočil a včas odistil štartovacie zariadenie. Dnes zase všetko riadi počítač a štartuje sa na semafóry. Z USA sa bikros preniesol i do ostatných končín sveta začiatkom 80-ych rokov a v roku 1982 sa konali prvé Majstrovstvá sveta, a to v Holandsku. Začiatkom 80-ych rokov sa začal bmx profesionalizovať, a to hlavne v Austrálii a USA. Najlepší profi jazdci z Európy z polovice 80-ych rokov boli predovšetkým z Holandska a Francúzska, kde bikros zažil najväčší rozmach, a trebárs vo Francúzsku existujú v školách športové triedy so zameraním na bikros. Najúspešnejšou svetovou bikrosárkou je Corine Dorland z Holandska, ktorá získala desať titulov svetovej šampiónky.

BIKROS U NÁS

Do Československa a teda i na Slovensko sa dostal bikros po prvý krát v roku 1984 a ihneď sa tešil obrovskej popularite. Prvý klub BMX bol na Slovensku oficiálne založený 15.12.1985  - terajší BMX klub Rača. Český výrobca Velamos Sobotín chrlil bicykle BMX 20 jeden za druhým, a tak hneď v začiatkoch mal bikros niekoľko tisíc priaznivcov. Aktívne sa do usporadúvania pretekov angažovali Zväzarm a ČSZTV. Výhodou tej doby bolo, že všetci jazdili v podstate na rovnakých bicykloch, a tak záležalo len a len na schopnostiach jazdce. S otvorením hraníc po roku 1989 začali objavovať naši jazdci to, že na západe sa jazdí na technicky úplne iných bicykloch, o polovicu ľahších, a tak približne 3 roky u nás platilo to, že vyhrával ten, kto mal peniaze a priviezol zo západu slušný bicykel.

BIKROS SÚČASNOSŤ

V súčasnosti sa bikros začína po porevolučnom úpadku opäť dostávať do masívnejších čísiel v členskej základni. Hlavnou a najdôležitejšou správou pre bikros z poslední doby je predovšetkým to, že sa stal olympijskou disciplínou. MOV to schválil na svojom zasadaní v Prahe v roku 2003. Premiéru bude mať na OH v Číne (32 najlepších mužov a 16 žien z kategórií elite, z našich majú ambície prebojovať sa cez kvalifikáciu (bodovanie UCI BMX, medzinárodná cyklistickáfederácia) Dagmara Poláková 26r., Milan Krebs 25r. - momentálne naši najlepší pretekári, úspešní reprezentanti Slovenska). Vďaka tomu, že priemerne odjazdí pretekár bmx za rok 30 závodov, je tento šport veľmi časovo náročný a dá sa povedať, že je veľmi často rodinným typom športu. Často sa stáva, že závodia nielen jazdci v mladších kategóriách, ale i ich otec v kategórii Cruiser master. Ak sa zameriame na vývoj svetového bikrosu, tak ten sa stále viac profesionalizuje, predovšetkým kôli blížiacemu sa štartu bmx na olympiáde. Jazdci sú už v podstate vrcholoví atléti, dráhy sú extrémne náročné s dlhými skokmy, atraktívnymi pre divákov. Bikros nie je už len doménou v USA či Európe, ale silné základne majú jazdci v Južnej Amerike, Austrálii, Japonsku či Južnej Afrike. Vo svete sa tiež jazdí UCI BMX Supercross. Jazdí sa na klasickej bikrosovej trati, na ktorej sú obrovské skoky, atraktívne pre TV a divákov.
       U nás je bikros zastrešený Slovenským zväzom cyklistiky a riadený Výkonným výborom SA BMX. Organizovane sa jazdí seriál závodov Slovenského pohára BMX a Majstrovstvá SR jednotlivcov i klubov. Pre začiatočníkov pripravujeme Pohár nádejí. Vekové kategórie sú na dvadsaťpalcových bicykloch od šiestich rokov nahor po dvoch rokoch do 16 rokov a ďalej juniori, muži, na dvadsaťštyripalcových bicykloch kategórie do 14 rokov, do 29 rokov a nad 29 rokov. Dievčatá pretekejú s chlapcami o rok mladšími. Čo sa týka odmien za umiestnenie na stupňoch víťazov, tak okrem vecných darov od sponzorov sú to medaile či poháre, v kategóriách juniori a muži finančné odmeny, avšak tie u nás ani zďaleka nedosahujú európskeho priemeru. Súčet registrovaných pretekárov v jednotlivých kategóriach 87.
Počet klubov na Slovensku, ktorí majú pretekárov BMX: 16, z toho 12 je čisto BMX.

BMX tratí je na Slovensku 6: Rača, Iuventa, Trnava, Púchov, Lipt. Mikuláš, Košice. Opustené trate: B. Bystrica - Fončorda, Moskovská ul., Vrútky - Ul. Karvaša-Bláhovca. Škoda, že ležia ladom. Mohli by sa obnoviť - mohli by ich využiť aj horskí cyklisti.


 - MS 2007 Kanada, Britská Kolumbia, Victoria, ME 2007 Francúzsko, Romans.
- informácie a aktuality o BMX na www.bmx-slovakia.sk, www.bikros.cz
- ostatné na Slovenskom zväze cyklistiky v Bratislave, M. Rapčan 0903 703132.

                                                                                                                        J.B.
Posledná Úprava ( Štvrtok, 19 apríl 2007 )
Novinky
2 % Vašich daní

Tak, ako kažždý rok, aj teraz si Vás dovoľujeme požžiadať o 2% percentá z Vašich daní. Sľubujeme, žže budú použžité na rozvoj Liptovských bikrosárov a mládežže.Inštrukcie nájdete TU.

Ďakujeme!

Celkové poradie SP BMX 2017

Nájdete TU.

Výsledky z 3. a 4. kola SP BMX 2017

Tu sú predbežžné výsledky 3. a 4. kola SP BMX 2017 a MSR v časovke 2017.

3. a 4. kolo EP BMX Erp

TU sa dá nájs linka na live streaming z EP BMX v Holandsku.

1.a 2. Kolo Slovenského pohára v bikrose, Bratislava-Rača.

 Výsledky zo soboty :

P.Palásthy ( cruiser 30+)  1. miesto,  kategória muži  5.miesto

Hugo Hanák ( 15-16 r.)     1. miesto

Jakub Krnáč ( 15-16 r.)     3. miesto

Aďo Kružliak ( 13.-14.r)    4. miesto

Miška Palásthy ( bikrosové nádeje )   2.miesto

 

Výsledky z nedele: 

P.Palásthy  (cruiser 30+)   2.miesto, kategória muži  3.miesto

Paľko Kováč (9-10 r.)         1. miesto

Hugo Hanák  (15-16 r.)     1.miesto

Jakub Krnáč  (15-16 r.)      3.miesto

Aďo Kružliak  (13-14 r.)      4.miesto

Samo Kováč  (13-14 r.)       5.miesto

Miška Palásthy ( bikrosové nádeje )  3.miesto

 

Výsledky z Kontrolných pretekov a ČP v Pardubiciach

Výsledky zo Soboty 8.4.:

Kategória B15-16 – Jakub Krnáč aj Adam Hanák sa prebojovali do semi-finále,

Kategória B17+ - Michal Tuchyňa – 3.miesto,

Kategória Cruiser 30/39 – Peter Palásthy – 1.miesto

Kategória Cruiser 40+ – Pavel Rojček – 5.miesto

Kategória MTB - Adam Rojček (reprezentujúci CTM Racing) – 1.miesto

 

Výsledky z Nedele 9.4. – Český Pohár BMX:

Kategória B15-16 – Jakub Krnáč aj Adam Hanák sa prebojovali do semi-finále,

Kategória Cruiser – Peter Palásthy – 5.miesto, Michal Tuchyňa – 3.miesto,

Výsledky OH v Riu

Elite Women : 1. Mariana Pajon (COL), 2. Alise Post (USA), 3. Stefany Hernandez (VEN), 4. Brooke Crain (USA), 5. Yaroslava Bondarenko (RUS), 6. Elke Vanhoof (BEL), 7. Laura Smulders (NED), 8. Manon Valentino (FRA)

Elite Men :  1. Connor Fields (USA), 2. Jelle Van Gorkom (NED), 3. Carlos Ramirez (COL), 4. Nicholas Long (USA), 5. Tory Nyhaug (CAN), 6. Sam Willoughby (AUS), 7. Niek Kimmann (NED), 8. Anthony Dean (AUS)

Propozície pre 3.a 4.kolo SP BMX 2016

TU si môžžete pozrieť propozície na nadchádzajúce dvojkolo SP BMX a MSR v časovke v Košiciach a takisto aj ich parádny plagát.

Zdroj: Dano Tomčo

Reportáž RTVS z našich pretekov

Sa dá pozrieť TU od cca 7:20.

Zdroj:RTVS

Výsledky kvalifikácie BMX na OH v RIU

TU sú už vypublikované výsledky BMX kvalifikácie do Ria....je tam aj Indonézia a Thajsko :).

Zdroj:UCI